geotechnika-titan

Kim jest geotechnik?

Wiele osób, które kończą swoją przygodę z nauką na poziomie szkoły średniej zastanawia się w jakim kierunku powinni pójść dalej. Niestety bardzo trudno jest odpowiedzieć na te wątpliwości, gdyż wiele zależy nie tylko od uwarunkowań rynkowych, lecz przede wszystkim od talentu danego człowieka.

Być może zabrzmi to nieco banalnie, lecz każdy z nas stworzony jest po prostu do wykonywania innych czynności. Ciekawym kierunkiem rozwoju, który można jednak wybrać jest z pewnością geotechnika. Podstawowym warunkiem do tego, aby zyskać takie miano jest oczywiście ukończenie specjalistycznych studiów wyższych. Wiele uczelni posiada już w swojej ofercie kształcenia ten kierunek więc, jeśli tylko będziemy mieli wystarczająco dużo determinacji to ze znalezieniem miejsca zdobywania wiedzy nie powinniśmy mieć trudności.

Co ciekawe kwestie związane z regulacjami poszczególnych działań geotechnika możemy znaleźć w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych. Oczywiście nie są to jedyne przepisy jakie przedstawiciel tego zawodu musi zachowywać, jednak zdecydowanie te należy zaliczyć to najważniejszych. Jak pokazują rynkowe badania wykonywanie tego zawodu jest w naszym kraju bardzo opłacalne, zatem śmiało można wysnuć tezę, że kształcenie nie pójdzie na marne. Jeśli natomiast chodzi o warunki pracy to jak łatwo się domyśleć geotechnik swoje obowiązki wykonuje przede wszystkim w terenie a zatem taka osoba powinna cechować się nie tylko wiedzą, lecz także i dużą dozą samodzielności.

Dodaj komentarz