beton ogniotrwały

Bezpieczeństwo budowy – materiały ognioodporne

Podczas budowy nie tylko pomieszczeń przemysłowych, ale także mieszkalnych coraz większą popularnością cieszy się wykorzystywanie profesjonalnych materiałów ognioodpornych. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, coraz więcej osób zwraca uwagę już nie tylko na aspekty estetyczne budowli, ale w dużej mierze skupia się bezpośrednio na bezpieczeństwie.

Poza tym, istotną cechą tych produktów jest również możliwość gromadzenia ciepła w danym pomieszczeniu, chociażby dla celów przemysłowych. Rynek materiałów ognioodpornych stale się rozwija, można je jednak podzielić na kilka podstawowych kategorii, tj. materiały izolacyjne, betony i zaprawy, cegły, oraz elementy mocujące. Przykładem materiałów izolacyjnych będą maty ceramiczne, które świetnie sprawdzą się podczas wahań temperatury. Ich odporność termiczna to 1260 °C, lub 1430 °C. Stosuje się je do izolacji cieplnej podczas budowy, np. kominków i pieców. Można nimi izolować także kable a nawet rurociągi. Jeśli chcemy wykorzystać – idealnie sprawdzi się do wytwarzania pieców, w przede wszystkim ich fundamentów oraz kominów. Poza tym, pomocna będzie zaprawa ognioodporna, produkt ten posiada świetną plastyczność oraz urabialność, sprawdzająca się szczególnie w skrajnie wysokich warunkach cieplnych.

Podczas tworzenia takich struktur jak piece hutnicze bądź kotły przemysłowe najlepszym materiałem będą cegły izolacyjne, szamotowe, a także wysokoglinowe. Ich wytrzymałość ogniowa sięga od 800 nawet do niemal 1800 stopni Celsjusza. Elementy mocujące takie jak kleje ognioodporne, kapturki, kotwy oraz utwardzacze powinny być wykorzystywane do łączenia części z metalu, ceramiki a nawet włókna.

Poza tym, pomocna będzie zaprawa ognioodporna, produkt ten posiada świetną plastyczność oraz urabialność, sprawdzająca się w szczególnie w skrajnie wysokich warunkach cieplnych. Warto także pamiętać, że przy zagrożeniu ogniowym świetnie nadadzą się zarówno rurki ceramiczne, jak i rękawice ognioodporne. Zabezpieczą one nie tylko przedmioty ale także i nas samych.

Dodaj komentarz