spektrometr ramana

Jak działa i do czego służy spektrometr Ramana?

Rozpoznawanie wielu substancji szkodliwych i niebezpiecznych przez służby specjalne nie byłoby możliwe gdyby nie opracowany przez C. V. Ramana efekt rozpraszania. Jego historia sięga, aż roku 1930.

Dziś niewielu z nas zdaje sobie sprawę z przydatności urządzenia jakim jest spektrometr Ramana, a jego znaczenie w dziedzinach nauki takich jak farmacja, medycyna czy diagnostyka jest nieoceniona. Sam Raman nie wymyślił obecnego spektrometru, ponieważ do jego działania niezbędne jest światło monochromatyczne. Jego powstanie umożliwiło dopiero opracowanie lasera.

Jak działa spektrometr Ramana?

Działanie spektrometru można opisać jako analizę próbki chemicznej przy użyciu światła do wywołania wzbudzenia ruchu molekularnego, a następnie interpretację interakcji. Gdy materia jest naświetlana przez monochromatyczne światło powstaje nieelastyczne rozpraszanie światła. Gdy monochromatyczne światło oddziałuje na badaną próbkę to jego bardzo mała część zmienia długość swojej fali. I to właśnie ten efekt jest nazywany efektem Ramana. Wtedy też możemy zebrać światło i korzystać, aby uzyskać informację o próbce. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Budowa spektrometru jest bardzo prosta. Na YouTube znajdziemy bardzo dużo filmów instruktażowych o tym jak zbudować swój własny spektrometr.

Do czego służy spektrometr Ramana?

Dzięki spektrometrowi jesteśmy w stanie rozpoznać takie substancje jak narkotyki, dopalacze, materiały wybuchowe lub inne podejrzane materiały stwarzające zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi. Jego działanie jest bardzo proste i intuicyjne. Obecnie jest jedynym na rynku urządzeniem dającym możliwość tak szybkiego i jednoznacznego zbadania substancji. Od zakończenia badania poprzez naciśnięcie guzika do momentu otrzymania wyniku wystarczy zaledwie kilka sekund. Dzięki szybkiemu działaniu i inteligentnemu oprogramowaniu urządzenie ułatwia szybkie podjęcie decyzji, co jest istotnie ważne w sytuacji krytycznej lub zagrażającej życiu lub zdrowiu. Nowe urządzenia są wyposażone w katalogi wiedzy chemicznej. Dzięki czemu że spektrometru mogą skorzystać osoby nie posiadające, aż tak rozległej wiedzy. Ponadto urządzenie rozpoznaje substancję pod względem jej niebezpieczeństwa. Określa też czy substancja podlega ograniczeniom lub czy jest składnikiem innej niebezpiecznej substancji. Spektrometr jest urządzeniem bezpiecznym.

Producenci w nowych modelach oferują lasery nie generujące fluorescencji. Urządzenie pozwala również zbadać substancję, która znajduje się w zamkniętym woreczku czy plastikowym pojemniku. Co zapewnia bezpieczeństwo badającemu. Urządzenia są dosyć lekkie.

Samo badanie składa się z trzech faz:
– wzbudzania,
– detekcji chemicznej,
– analizy.

Przenośny spektrometr Ramana

Przenośny spektrometr Ramana może być użytkowany na zewnątrz jest odporny na warunki atmosferyczne. Bez względu na to czy jest to deszcz czy też wysokie temperatury ujemne.

Urządzenie posiada wiele opcji dodatkowych takich jak pomiar sygnału, wizualizację, opcje drukowania, konwersję na wiele różnych formatów czy też bibliotekę gdzie możemy gromadzić dotąd zebrane dane.

Dodaj komentarz