kostka brukowa

Układanie kostki brukowej

Kostka brukowa jest obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów budulcowych. Szczególnie polecana jest na podjazdy lub wjazdy na posesje. Obecnie dostępna jest w wielu kolorach i kształtach, także każdy może wybrać dla siebie to, co będzie estetycznie uzupełniało bryłę budynku czy ogrodzenia.

Nie jest to materiał specjalnie drogi, a z pewnością tańszy od wielu innych dostępnych na rynku. Układanie kostki brukowej jest obecnie zajęciem dosyć intratnym i nie trzeba do tego jakiejś specjalistycznej wiedzy. Obecnie na rynku funkcjonuje wiele firm, których specjalizację stanowi brukarstwo, a zapotrzebowanie na tego typu usługi stale rośnie. Kostka brukowa do dobry materiał, bo niejako układa się sama.

REKLAMA: -> MK BRUK

W zależności od jej kształtu można tworzyć wzory, spirale czy łuki i jest bardziej korzystna estetycznie niż zwykła płyta chodnikowa. Układanie kostki brukowej należy zacząć od zdjęcia z planowanego terenu około 20 cm ziemi, którą można wykorzystać np. w ogrodzie. Głębokość wykopu musi być uzależniona od rodzaju podłoża. Należy pamiętać, aby dno wykopu było jednakowe, bo inaczej kostka brukowa ułoży się nierówno. Następnie układa się krawężniki w warstwie półsuchego betonu i system odprowadzania wody deszczowej, jeśli akurat jest potrzebny.

Na podłoże wysypuje się odpowiednio grubą i stabilną warstwę podbudowy np. z kruszywa, a na to sypie się kilkucentymetrową warstwę piasku z cementem. Następnie zaczyna się dokładne i precyzyjne układanie kostki brukowej. Na koniec zagęszcza się kostkę specjalnym urządzeniem i podsypuje piaskiem, który ma zadanie wypełnienia szczelin między poszczególnymi elementami.

Dodaj komentarz