Zastosowanie tokarki Hass

Częstym problemem przy zakupie obrabiarki jest pytanie, gdzie kończy się zastosowanie tokarki Hass. Maszyna CNC HAAS jako przedstawiciel tokarki uniwersalnej jest świetnym rozwiązaniem dla produkcji jednostkowej i niskoseryjnej, ale przy obróbkach wysokoseryjnych najwydajniejsze są zwykle automaty tokarskie CNC. Należy jednak pamiętać o tym, że istnieją rozwiązania pośrednie łączące w sobie cechy obu tych produktów, co sprawia, że w niektórych sytuacjach maszyna CNC HAAS może być niemniej opłacalna niż automaty tokarskie CNC.

Pierwszym aspektem wyróżniającym automaty tokarskie CNC jest oczywiście sposób montażu materiału, zastosowane tam uchwyty tulejowe zapewniają stosunkowo niski moment bezwładności, co sprawia że rozpędzanie i hamowanie wrzeciona jest bardzo dynamiczne. Zastosowanie tokarki Hass serii CL1 pozwala przenieść tą zaletę do maszyny uniwersalnej bo jest ona w standardzie wyposażona w szybkie wrzeciono z uchwytem tulejowym rozpędzające się aż do 6 000 obrotów na minutę. Pneumatyczny system zacisku tulei w połączeniu z przelotem pręta wynoszącym 1 cal gwarantuje że ta maszyna CNC HAAS spełni stawiane jej wymagania pod kątem dynamiki wrzeciona. Automaty tokarskie CNC są też bardzo oszczędne pod kątem zajmowanego miejsca na hali produkcyjnej, i tutaj również maszyna CNC HAAS CL1 nie ma się czego wstydzić, gdyż na polu 2.2 metra kwadratowego mieści kompletny produkt, a zintegrowany podajnik pręta z racji swojej budowy wisi nad ziemią co oznacza że powierzchnia pod nim może być wykorzystana np. do składowania materiału lub gotowych elementów. Największą wadą, która często sprawia że automaty tokarskie CNC nie są wybierane jest niestety ich cena; maszyna CNC HAAS CL1 przy swojej cenie wynoszącej poniżej 40 000 euro (z podajnikiem) jest nawet czterokrotnie tańsza niż automaty tokarskie CNC o podobnym przelocie pręta, co oznacza, że w przeliczeniu na cenę jest w stanie wykonywać detale nieporównywalnie (przynajmniej 3 krotnie) szybciej, co oznacza że dla wielu zastosowań jest znacznie bardziej opłacalna.

Zastosowanie tokarki Hass nie kończy się natomiast na wspomnianym wcześniej modelu – w praktyce poprzez wygodne skalowanie typoszeregów maszyn CNC HAAS możemy dobrać dowolny produkt o możliwościach przelotu pręta od 1 aż do 12.5 cala, o długościach toczenia ponad 2 metry, wyposażone w oś Y z narzędziami napędzanymi i przeciwwrzeciono, z głowicami narzędziowymi do 24 pozycji i praktycznie nieograniczoną możliwością dopasowania do swoich potrzeb poprzez wygodny system Build and Price na stronie haascnc.com.

Opublikowany w Dom

Dodaj komentarz